Salonumuz tamamen hijyenik koşularda olup sınırlı sayıda abone kabul etmektedir
İLETİŞİM
Bizimle tanışmak için salonumuza davetlisiniz
Pancarlı mah Necmi bayram cad 47 numara Şehitkamil/Gaziantep
Pilates
HİZMETLERİMİZ
Pilates

PİLATES HAREKETLERİ NELERDİR?

Pilates hareketleri sırt, karın ve kalça odaklı yapılabilir. Hareketlere omurganın doğal pozisyonunu bulmadan, karnı içeri çekerek ve karın kaslarını sabitlemeden başlanması gerekir. Pilates egzersizlerini uygularken karnı içeri çekmek vücudun dengelenmesini sağlar. Böylece karın kasları aktif olarak çalışmaya başlar. Bunun yanında kaburgaların hiçbir zaman dışa doğru açık ya da içe doğru birbirine çok yakın ve kapalı olmaması önerilir. Baş bölgesi omurgayı tüm hareketlerde takip etmelidir. Bunun dışında omurga esnemesi, yarım mekik, tek bacakla daire çizimi ve iç bacak kaldırma sık uygulanan pilates hareketleri arasında gösterilebilir. 

PİLATES FAYDALARI

Pilates hem bedenimize hem de zihnimize oldukça faydalı bir egzersiz yöntemidir. Pilates faydaları tek tek aşağıdaki haliyle sıralanabilir;

  • Pilatesin faydalarını vücutta görebilmek için sistemli ve disiplinli bir program oluşturmak gerekir. Çünkü pilates egzersizleri düzenli uygulandığı takdirde vücudunuz sıkılaşır ve kilo vermeniz kolaylaşır.
  • Pilates egzersizlerinin amacı vücutta bulunan tüm kasları çalıştırmaktır. Normal zamanlarda ihmal ettiğiniz kaslarınızın bile kuvvetlendiğini görebilirsiniz. Bu sebeple de dengeli ve güçlü bir bedene sahip olmamanız imkânsız hale gelir.
  • Pilatesin zihin ve dikkat gerektiren bir spor olması sebebiyle, konsantrasyon ve koordinasyonunuz gelişme gösterir.
  • Karın kaslarını sıkmak pilates egzersizlerinin temelini oluşturur. Derinde yer alan karın kaslarını yüzeydeki kaslarla birlikte çalıştırır ve güçlendirir.
  • Bel ağrılarının azaltılmasına yönelik de pilates egzersizlerine rahatlıkla başvurulabilir. Yapılan araştırmalara göre pilatesin bel ağrılarını önemli ölçüde iyileştirdiği söylenebilir. Merkez bölgesini güçlendirip, arkasında yer alan bele destek sağlar.
  • Pilatesin en önemli faydalarından biri de aerobik gelişimdir. Pilates hareketleri arasında bazı ileri düzey egzersizler mevcuttur. Bu hareketlerden bazıları kalp atışlarını hızlandırırken, yatarak veya oturarak uygulanan hareketler de olabildiğince yavaşlatır. Yüksek yoğunluk içeren ders programlarında kalp atış hızları yükselir. Böylece yapılan sporun aerobik bölgeye girmesi sağlanmış olur. Aynı tempo hızında seans boyu devam etmek de dayanıklılığı artırarak kalp ve damar sağlığını olumlu yönde destekler.
  • Pilates nefes alıp verme işleminde de kolaylaştırıcı rol oynar. Bu sayede akciğerlerin oksijen kapasitesi artırılarak, yanlış nefes almanın doğurduğu olumsuz sonuçlar ortadan kalkar.